Burnished Gold (loose)
calcActive())">
In stock
SKU
cpblgld500
Unit
500 g
Availability
40
$21.88
*pebble-shaped tiles in varying sizes
*ranging from 15-35mm
*6mm thick
*high-fired
*electroplated with chrome based metallic coating
*pitting or chipping is a risk in high traffic areas
*500g=+/-50pieces.
*ranging from 15-35mm
*6mm thick
*high-fired
*electroplated with chrome based metallic coating
*pitting or chipping is a risk in high traffic areas
*500g=+/-50pieces.
Description / Burnished Gold (loose)
Loose pebble-shaped tiles in varying sizes; high-fired from premium clay with a frost- and scratch-resistant glaze, optimizing them for use indoors and outside for all seasons. High fired ceramic electroplated with a chrome based metallic layer, these may be used outside but pitting or chipping is a risk in high traffic areas. 500g=+/-50pieces.
More Information
| SKU | cpblgld500 |
|---|---|
| barcode | 8720004183616 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Gold |
| Unit | 500 g |
| COE | N/A |
| Material | Ceramic |
| Tile size | 20-40mm |
| Shape | Polygon |
| Sheet size | N/A |
| Pieces per weight | 50/500g |
| Thickness | 5mm |
| Finish | Glazed |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.550000 |