Burnished Gold Bubble Tile
calcActive())">
In stock
SKU
fg20mcopbbl
Unit
100 g
Availability
20
$3.85
*20mm square
*4mm thick
*100g=+/-25 pieces
*500g=+/-125 pieces
*crystal glass with bubble effect texture
*electroplated
*may chip when cut
*weather resistant
*UV stable
*4mm thick
*100g=+/-25 pieces
*500g=+/-125 pieces
*crystal glass with bubble effect texture
*electroplated
*may chip when cut
*weather resistant
*UV stable
Description / Burnished Gold Bubble Tile
20mm float glass that is textured using a water jet to resemble a bubbled surface, The tiles are then electroplated with a chrome based metakllic covering. If cutting the tiles some chipping may occur, we recommend that they are used whole. They are approximately 4mm thick with an uneven surface.
100g = +/-2 5pieces
500g=+/-125 pieces
More Information
| SKU | fg20mcopbbl |
|---|---|
| barcode | 8720004183647 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Gold |
| Unit | 100 g |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 20x20mm |
| Shape | Square |
| Pieces per weight | 25/100g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Gloss |
| Weight | 0.150000 |