SJ03 Starlight: 25 tiles
calcActive())">
In stock
SKU
mg15mtrsj03
Unit
1/16 sheet
Availability
15
$1.54
*25 tiles
*15mm²
*4mm thick
*Mesh-mounted
*UVA- & frost-resistant
*Transparent
*Cut easily with wheeled nippers
*15mm²
*4mm thick
*Mesh-mounted
*UVA- & frost-resistant
*Transparent
*Cut easily with wheeled nippers
Description / SJ03 Starlight: 25 tiles
Transparent molded glass tiles in the versatile 15x15mm format. 4mm thick and flat on both side these tiles are excellent for using in pieces that need to have light passing though such as tealights, lamps or Turkish lanterns. Used on an opaque backgroud they add nuance and deoth as the light reaches throught their matrix before being reflected back to the viewer giving the illusion of depth.
They cut cleanly and easily with wheeled glass nippers and are fully revesible.
More Information
| SKU | mg15mtrsj03 |
|---|---|
| barcode | 8720004042999 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | White |
| Unit | 1/16 sheet |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 15mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 10x10cm |
| Tiles/sheet | 25 |
| Pieces per weight | 1/100g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Gloss |
| Transparency | Transparent |
| Weight | 0.100000 |