Small Petals: AR32 Pink Ice Wavy
calcActive())">
Out of stock
SKU
mrsmptar32100
Unit
100 g
Availability
0
$14.74
*15x38mm
*3mm thick
*100g (±42 pieces)
*Hand cut by artisans
*Tiffany-style coloured mirror
*Standard stained glass thickness
*6 pieces make a classic flower
*Sealed with epoxy paint
*Use neutral glue (not thinset or mortar)
*No mercury - safe for use in closed spaces
*Slight variations or imperfections add character
*Sharp edges - use caution
*Not suitable for use by children
*3mm thick
*100g (±42 pieces)
*Hand cut by artisans
*Tiffany-style coloured mirror
*Standard stained glass thickness
*6 pieces make a classic flower
*Sealed with epoxy paint
*Use neutral glue (not thinset or mortar)
*No mercury - safe for use in closed spaces
*Slight variations or imperfections add character
*Sharp edges - use caution
*Not suitable for use by children
Description / Small Petals: AR32 Pink Ice Wavy
These pointed, elliptical petals are hand-cut and shaped from Tiffany-style mirror. This product is artisanal and, therefore, pieces may vary slightly in colour, size, and form. This is not considered a flaw. As stained glass is thinner, please remember that it might be more fragile than vitreous or sintered mosaic tile. Six pieces form a classic flower. Each piece measures 15×38mm, and 3mm thick.
Sharp edges - not suitable for use by children.
・SHIP AT YOUR OWN RISK・
More Information
| SKU | mrsmptar32100 |
|---|---|
| barcode | 8720004121823 |
| Usage/Application | Hobby, Indoor, Outdoor |
| Mounting | Loose |
| Colour | Pink |
| Unit | 100 g |
| COE | N/A |
| Material | Mirror |
| Tile size | 15×38mm |
| Shape | Polygon |
| Pieces per weight | +/-48/100g |
| Thickness | 3mm |
| Finish | Mirrored |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.110000 |