Textured Mirror (film/mesh) 10mm: 81 tiles
calcActive())">
In stock
SKU
sm10msqtex
Unit
1/9 sheet
Availability
51
$2.81
*Each tile is 10x10x4mm
*729 tiles on mesh on a full sheet
*Sheet is 30x30cm
*11.5 sheets = 1M
*Chrome electroplated grade A glass mirror
*epoxy coated on the back for durability
*UVA and frost resistant
*Cannot be used with cementitious glues
*729 tiles on mesh on a full sheet
*Sheet is 30x30cm
*11.5 sheets = 1M
*Chrome electroplated grade A glass mirror
*epoxy coated on the back for durability
*UVA and frost resistant
*Cannot be used with cementitious glues
Description / Textured Mirror (film/mesh) 10mm: 81 tiles
Each piece measures 10x10x4mm. Chrome electroplated grade A glass mirror. UVA and frost resistant. Epoxy coated on the back for durability. Mounted on mesh for easy installation.
More Information
| SKU | sm10msqtex |
|---|---|
| barcode | 8720004078561 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | Silver |
| Unit | 1/9 sheet |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 10x10mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | 81 |
| Pieces per weight | 81/100g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Mirrored |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.100000 |