Textured Mirror (mesh/film) 15mm
calcActive())">
In stock
SKU
sm15msqtexst
Unit
Sheet
Availability
101
$16.78
*324 tiles on on mesh
*each tile 15x15x4mm
*sheet 30 X 30 cm
*11 sheets = 1M2
*mercury coated grade A glass mirror
*UVA and frost resistant
*DO NOT use with cementitious glues or silicons
*each tile 15x15x4mm
*sheet 30 X 30 cm
*11 sheets = 1M2
*mercury coated grade A glass mirror
*UVA and frost resistant
*DO NOT use with cementitious glues or silicons
Description / Textured Mirror (mesh/film) 15mm
324 tiles on on mesh or film, each tile is 15x15x4mm so easy to combine with Mosa and other ceramic wall tiles. Each sheet 30 X 30 cm. 11 sheets = 1M2. Mercury coated grade A glass mirror. UVA and frost resistant. cannot be used with cementitious glues or silicons.
More Information
| SKU | sm15msqtexst |
|---|---|
| barcode | 8720004079407 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Film |
| Colour | Silver |
| Unit | Sheet |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 15x15mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | 324 |
| Pieces per weight | 324/700g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Mirrored |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.750000 |