Round Mirror 20mm (4mm thick): 16pcs
calcActive())">
In stock
SKU
sm20mrnd
Unit
16 tiles
Availability
43
$2.59
*16 pieces
*extremely uniform and well formed
*laser cut
*20mm diameter
*4mm thick
*high quality mercury mirror
*do not use cementitious glue
*do not use silicon
*use neutral pH glue
*seal before using outside and in wet conditions
*extremely uniform and well formed
*laser cut
*20mm diameter
*4mm thick
*high quality mercury mirror
*do not use cementitious glue
*do not use silicon
*use neutral pH glue
*seal before using outside and in wet conditions
Description / Round Mirror 20mm (4mm thick): 16pcs
Our new laser cut mirror in hard to find 4mm thickness. Stronger and better quality than the 2mm thick mercury mirror. This mirror is exclusively made for us from high quality silver mirror and is resistant to tarnishing as well as easier to mosaic with due to the improved thickness. 50g=±16 pieces
More Information
| SKU | sm20mrnd |
|---|---|
| barcode | 8720004080083 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Silver |
| Unit | 16 tiles |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 20mm |
| Shape | Round |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | N/A |
| Pieces per weight | 16/50g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Mirrored |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.050000 |