20mm Mirror (loose): 100g
calcActive())">
In stock
SKU
sm20msqls
Unit
100 g
Availability
20
$2.59
*Each tile measure 20x20x4mm
*Mercury coated grade A glass mirror
*UVA and frost resistant
*100g =+/- 35 laser cut mirror tiles
*Mercury coated grade A glass mirror
*UVA and frost resistant
*100g =+/- 35 laser cut mirror tiles
Description / 20mm Mirror (loose): 100g
100g = Approx 35 laser cut mirror tiles. Each tile measure 20x20x4mm. Mercury coated grade A glass mirror. UVA and frost resistant.
More Information
| SKU | sm20msqls |
|---|---|
| barcode | 8720004009718 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Silver |
| Unit | 100 g |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 20x20mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | N/A |
| Pieces per weight | 35/100g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Mirrored |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.110000 |