20mm Mirror (loose)
calcActive())">
In stock
SKU
sm20msqlskg
Unit
1 kg
Availability
139
$14.41
*Each tile measure 20x20x4mm
*Mercury coated grade A glass mirror
*UVA and frost resistant
*1000g +/- 310 laser cut mirror tiles
*Mercury coated grade A glass mirror
*UVA and frost resistant
*1000g +/- 310 laser cut mirror tiles
Description / 20mm Mirror (loose)
1000g = Approx 310 laser cut mirror tiles. Each tile measure 20x20x4mm. Mercury coated grade A glass mirror. UVA and frost resistant.
More Information
| SKU | sm20msqlskg |
|---|---|
| barcode | 8720004009725 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Silver |
| Unit | 1 kg |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 20x20mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | N/A |
| Pieces per weight | 310/1000g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Mirrored |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 1.100000 |