Kiwi
calcActive())">
In stock
SKU
cft20cmkiw
Unit
Piece
Availability
22
$6.99
*20x20mm (8x8 inch)
*6,8mm thick ( 1/4 inch)
*1 weighs 800g
*25 tiles per square meter
*durable for walls and floors
*chemical, UV and weather resistant
*Cut using a tools designed for porcelain.
*6,8mm thick ( 1/4 inch)
*1 weighs 800g
*25 tiles per square meter
*durable for walls and floors
*chemical, UV and weather resistant
*Cut using a tools designed for porcelain.
Description / Kiwi
Italy's top matte glazed porcelain tile with unlimited potential. Designed for floors and walls, inside and outside. Made from high fired stoneware and glazed with durable high quality glazes, each tile is 20x20cm and 6.8mm thick. Colour consistency in excellent and each delivery matches the last with no observable dye lot differences.
20x20mm (8x8 inch)
6,8mm thick ( 1/4 inch)
Each tile weighs 800g
*25 tiles per square meter.
Cut using a tools designed for porcelain.
More Information
| SKU | cft20cmkiw |
|---|---|
| barcode | 8720004090143 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Green |
| Unit | Piece |
| COE | N/A |
| Material | Stoneware |
| Tile size | 20x20cm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | N/A |
| Pieces per weight | 1/600g |
| Thickness | 6.8mm |
| Finish | Glazed, Matte |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.800000 |