Curium Coral 3: AJ85: 25 tiles
calcActive())">
In stock
SKU
mg15mmaj85
Unit
1/16 sheet
Availability
20
$2.04
*25 tiles
*15mm²
*3mm thick
*Paper- or film-mounted
*UVA- & frost-resistant
*Matte variegated finish
*Cut easily with wheeled nippers
*15mm²
*3mm thick
*Paper- or film-mounted
*UVA- & frost-resistant
*Matte variegated finish
*Cut easily with wheeled nippers
Description / Curium Coral 3: AJ85: 25 tiles
A beautiful tile that offers exceptional value. This collection is inspired by Sicis Murano collection with suble shade and textural varitions in colour and surface. These are molded tiles and flat on both sides eliminating wastgae due to rocking and making cutting a breeze.
The colours are Intense with rich mineral colour.
UVA- and frost-resistant.
They cut very easily and cleanly using double-wheeled nippers.
Each tile is 15x15mm (3/5 inch) and 4mm (1/6 inch) thick
These tiles may be mesh or film mounted depending on the supplier
More Information
| SKU | mg15mmaj85 |
|---|---|
| barcode | 8720004043156 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | Peach |
| Unit | 1/16 sheet |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 15mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 10x10cm |
| Tiles/sheet | 25 |
| Pieces per weight | 1/100g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Silky |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.100000 |