Chunky Jigsaw: White H3
calcActive())">
In stock
SKU
cscnkjigh3
Unit
500 g
Availability
98
$11.75
* wide range of puzzle shapes
*15-40mm (2/3-11/2 inches)
*+/- 6,5mm (1/4 inch) thick.
*500g=+/-100pieces
*due to size variation the number of pieces is approximate
*14kg per sq meter (1,2kg per square foot)
*high fired and UV proof
*moulded and twice fired
*no sharp edges!
*can be cut with porcelain nippers
*outdoors in dry and protected areas.
*Exposure to moisture may lead to delamination through expansion below zero degress celsius or 40 degrees Farenheit.
*15-40mm (2/3-11/2 inches)
*+/- 6,5mm (1/4 inch) thick.
*500g=+/-100pieces
*due to size variation the number of pieces is approximate
*14kg per sq meter (1,2kg per square foot)
*high fired and UV proof
*moulded and twice fired
*no sharp edges!
*can be cut with porcelain nippers
*outdoors in dry and protected areas.
*Exposure to moisture may lead to delamination through expansion below zero degress celsius or 40 degrees Farenheit.
Description / Chunky Jigsaw: White H3
This is the chunkier version of our ever popular Jigsaw Ceramic puzzles. Ranging in sizes from 1,5-4cm and around 6,5mm thick there are high fired and UV proof and can be combined with standard Cesi and Cinca high fired floor ceramic tile or our high fired mini ceramic tile.
The shapes are moulded and twice fired which means no sharp edges!
Designed for larger projects such as large murals or community art work in parks.
These tiles can be cut but there is usually little need if you combine them with some of our mini glazed ceramics for outlines and lettering. Excellent value, brilliant colour and hard wearing.
These can be used outdoors in dry and protected areas. Exposure to moisture may lead to delamination through expansion below zero degress celsius or 40 degrees Farenheit.
Each piece is 15-40mm (2/3-11/2 inches) and 6-6,5mm (1/4 inch) thick.
500g=+/-100pieces (due to size variation the number of pieces is approximate. Calculate around 1,2kg per square foot or 14kg per sq meter.
More Information
| SKU | cscnkjigh3 |
|---|---|
| barcode | 8720004181865 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls |
| Mounting | Loose |
| Colour | White |
| Unit | 500 g |
| COE | N/A |
| Material | Ceramic |
| Tile size | 20-40mm |
| Shape | Polygon |
| Pieces per weight | +/-100pcs/500g |
| Thickness | 6.5mm |
| Finish | Gloss |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.600000 |