Mini Jigsaw: H43 Pretty Purple (25g)
calcActive())">
Out of stock
SKU
csmnjgh43
Unit
25 g
Availability
20
$2.15
*10-15mm (3/8-3/5inch)
*4mm thick (1/6inch)
*25g= +/-35pcs
*250g= +/-360pcs
*straight sided polygons
*high fired ceramic
*UV and weather resistant (
*keep dry in freezing conditions
*4mm thick (1/6inch)
*25g= +/-35pcs
*250g= +/-360pcs
*straight sided polygons
*high fired ceramic
*UV and weather resistant (
*keep dry in freezing conditions
Description / Mini Jigsaw: H43 Pretty Purple (25g)
Our latest exclusive design in the popular and easy to use Jigsaw series. We love our other jigsaw products but we had people request smaller pieces for mini kits, making numbers and letters, filling in smaller gaps or even outlining designs. So we took a small square of paper 5x5cm and cut it into 17 pieces.
Each piece ranges from 10-15mm in a variety of straight sided triangles and polygons. They are all 4mm thick to combine with our glass and ceramic tiles and are high fired and glazed They are UV and weather resistant but we do not recommend exposing them to moisture in freezing conditions as they may delaminate. If you are using them outside make sure that they are protected from rain.
25g =+/- 35 pieces
250g=+/-360 pieces
Please remember due to the variety of sizes the number of pieces may vary.
More Information
| SKU | csmnjgh43 |
|---|---|
| barcode | 8720004185443 |
| Usage/Application | Hobby |
| Mounting | Loose |
| Colour | Purple |
| Unit | 25 g |
| COE | N/A |
| Material | Ceramic |
| Tile size | 13-15mm |
| Shape | Polygon |
| Sheet size | N/A |
| Pieces per weight | 25/25g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Glazed |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.030000 |