100 Perola: 144 tiles
calcActive())">
In stock
SKU
cnc25m100st
Unit
Sheet
Availability
83
$11.85
*tile size: 25mm (1 inch) (true size is 23mm)
*tile thickness: 3.5mm (1/6 inch)
*sheet 30x30cm= 1 sq ft) = 144 tiles
*1m2 = 11 sheets
*high fired
*full body colour
*UV and Frost resistant
*mesh mounted
*cut with wheeled nippers
*tile thickness: 3.5mm (1/6 inch)
*sheet 30x30cm= 1 sq ft) = 144 tiles
*1m2 = 11 sheets
*high fired
*full body colour
*UV and Frost resistant
*mesh mounted
*cut with wheeled nippers
Description / 100 Perola: 144 tiles
The complete collection of single colours from Cinca in their Porcelanico range, made from superior quality pure porcelain. The colours are clearer and brighter than Winckelmans. Full body color and vitrified the Cinca Porcelanico collection can be used inside and outside in all weather. Although we call them 25mm the actual measurement after firing is closer to 23x23mm (just smaller than 1 inch square.
There are 144 tiles per mesh sheet. Each sheet is 30x30cm (1 sq foot) and 11 sheets in a sq meter.
More Information
| SKU | cnc25m100st |
|---|---|
| barcode | 8720004147731 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | Beige |
| Unit | Sheet |
| COE | N/A |
| Material | Porcelain |
| Tile size | 25x25mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 30x30cm |
| Tiles/sheet | 144 |
| Pieces per weight | 1/700g |
| Thickness | 3.5mm |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.800000 |