131 Chinzento: 36 tiles
calcActive())">
In stock
SKU
cnc25m131
Unit
1/4 sheet
Availability
7
$4.65
*tile size: 25mm (1 inch) (true size is 23mm)
*tile thickness: 3.5mm (1/6 inch)
*high fired
*full body colour
*UV and Frost resistant
*mesh mounted
*cut with wheeled nippers
*tile thickness: 3.5mm (1/6 inch)
*high fired
*full body colour
*UV and Frost resistant
*mesh mounted
*cut with wheeled nippers
Description / 131 Chinzento: 36 tiles
The complete collection of single colours from Cinca in their Porcelanico range, made from superior quality pure porcelain. The colours are clearer and brighter than Winckelmans. Full body color and vitrified the Cinca Porcelanico collection can be used inside and outside in all weather.
More Information
| SKU | cnc25m131 |
|---|---|
| barcode | 8720004147915 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | Grey |
| Unit | 1/4 sheet |
| COE | N/A |
| Material | Porcelain |
| Tile size | 25x25mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 30x30cm |
| Tiles/sheet | 36 |
| Pieces per weight | 1/200g |
| Thickness | 3.5mm |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.200000 |