Vintage Number 9
calcActive())">
In stock
SKU
csacnum9
Unit
Piece
Availability
19
$1.54
$0.77
*hand made by Anne Cardwell
*genuine vintage look
*high fired
*UVA and frost stable
*genuine vintage look
*high fired
*UVA and frost stable
Description / Vintage Number 9
Hand made letters, words and shapes from well known ceramic artist and mosaicist Anne Cardwell. Each tile is hand made and printed for a genuine bespoke look.
More Information
| SKU | csacnum9 |
|---|---|
| barcode | 8720004054008 |
| Usage/Application | Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, UV-A Resistant |
| Mounting | Loose |
| Colour | Cream |
| Unit | Piece |
| COE | N/A |
| Material | Ceramic |
| Tile size | 20x20mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | N/A |
| Pieces per weight | 1/10g |
| Thickness | 3.5mm |
| Finish | Glazed, Gloss |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.010000 |