Mini Aventurine: Deep Sea Gold: Loose
calcActive())">
In stock
SKU
vg10mmurd238
Unit
1 kg
Availability
10
$20.65
*top quality glass.
*enhanced with the artificial gemstone Aventurine
*edges are well defined with a clean finish.
*10x10mm
*3.5mm thick
*1000g=+/-1400 pieces
*enhanced with the artificial gemstone Aventurine
*edges are well defined with a clean finish.
*10x10mm
*3.5mm thick
*1000g=+/-1400 pieces
Description / Mini Aventurine: Deep Sea Gold: Loose
A beautiful mini tile in top quality glass. Mini Aventurine is made from top quality silica and pigments, the suble enhancement of the artificial gemstone Aventurine adds sparkle and glamour.
The edges are well defined with a clean finish.
Looks incredible on its own or mixed with standard products to a bit of bling. This 10mm was privately manufactured for Bisazza originally. 10x10mm and approximately 3.5mm thick. 1000g=+/-1400 pieces
More Information
| SKU | vg10mmurd238 |
|---|---|
| barcode | 8720004184194 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Turquoise |
| Unit | 1 kg |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 10x10mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Pieces per weight | 1400/1000g |
| Thickness | 3.5mm |
| Finish | Silky |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 1.050000 |