Prussian Blue WJ20
calcActive())">
In stock
SKU
mg15mpwj20st
Unit
Sheet
Availability
45
$17.05
*15mm²
*4mm thick
*400 tiles per sheet
*Sheet size = 33×33cm
*9.4 sheets per m²
*Paper- or film-mounted
*UVA- & frost-resistant
*Matte variegated finish
*Intense rich elemental colour
*Cut easily with wheeled nippers
*4mm thick
*400 tiles per sheet
*Sheet size = 33×33cm
*9.4 sheets per m²
*Paper- or film-mounted
*UVA- & frost-resistant
*Matte variegated finish
*Intense rich elemental colour
*Cut easily with wheeled nippers
Description / Prussian Blue WJ20
The Opaline Iridescent line is a Sicis Iridium lookalike made using the base colours from our Element and Lucid collections with an added acid wash for a permanent mother-of-pearl effect.
These tiles are all fully reversible. The backside is the same as the front making them very versatile in art projects. Molded and flat on both sides are easy to use whole or cut them easily and cleanly with double-wheeled glass nippers.
They UVA- and frost-resistant, perfect both indoors and outside in large or small areas especially spas, fountains, pools and showers.
Each tile is 15x15mm (3/5inch) and 4mm (1/6inch) thick. They may be mounted on film or mesh depending on the supplier
More Information
| SKU | mg15mpwj20st |
|---|---|
| barcode | 8720004018703 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | Blue |
| Unit | Sheet |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 15x15mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 33x33cm |
| Tiles/sheet | 400 |
| Pieces per weight | 1/700g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Gloss, Iridised |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.800000 |