SE01 Siberia
calcActive())">
In stock
SKU
rdelpse01st
Unit
Sheet
Availability
26
$34.65
*Sheet of 102 tiles
*Tile size: 45×20×7 mm
*Sheet size: 29.5×28.5 cm
*1m² = 11.9 sheets.
*Iridescent ellipses
*Film-mounted
*UVA-resistant
*Frost-resistant
*Cut using wheeled nipper
*Tile size: 45×20×7 mm
*Sheet size: 29.5×28.5 cm
*1m² = 11.9 sheets.
*Iridescent ellipses
*Film-mounted
*UVA-resistant
*Frost-resistant
*Cut using wheeled nipper
Description / SE01 Siberia
Elliptical, high-temp transparent glass with an iridescent layer. Combine well with rounds. UVA- and frost-resistant, these tiles are suitable for indoor and outdoor use. Cut using an expanded Leponitt Nipper. Each tile is 45×20×7mm. 1m² = 11.9 sheets.
・SHIP AT YOUR OWN RISK・
More Information
| SKU | rdelpse01st |
|---|---|
| barcode | 8720004021840 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | White |
| Unit | Sheet |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 45x20mm |
| Shape | Oval |
| Sheet size | 30x32cm |
| Tiles/sheet | 102 |
| Pieces per weight | 1/1100g |
| Thickness | 7mm |
| Finish | Gloss, Iridised |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 1.100000 |