Deep Grey TR168
calcActive())">
In stock
SKU
smdnatr168kg
Unit
500 g
Availability
2
$38.50
*Original Italian Smalti
*Hand-cut pieces
*Approx. 1x2 cm
*5mm thick
*1kg = +/- 325 pieces
*8kg = +/- 1m2
*UV & frost resistant
*Cut using wheeled nippers
**May be used for hobby and art projects both indoor and outdoor.
*Hand-cut pieces
*Approx. 1x2 cm
*5mm thick
*1kg = +/- 325 pieces
*8kg = +/- 1m2
*UV & frost resistant
*Cut using wheeled nippers
**May be used for hobby and art projects both indoor and outdoor.
Description / Deep Grey TR168
Original Italian smalti made by the famous Dona of Spilimbergo. Undulating handmade glass tesserae. May be left ungrouted if indirect method is used.
More Information
| SKU | smdnatr168kg |
|---|---|
| barcode | 8720004030682 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Grey |
| Unit | 500 g |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 10x20mm |
| Shape | Rectangle |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | N/A |
| Pieces per weight | 170/500g |
| Thickness | 6mm |
| Finish | Gloss |
| Transparency | Transparent |
| Weight | 0.550000 |